hlavná strana

 

: : PONUKA STRÁNOK : :

 
 

Hlavná stránka
Trochu odborne
Slovník
Otázky a odpovede
Články
  

 

 
  Prasacia Chrípka - otázky a odpovede  
 
  Definujme prasaciu chrípku:
Pôvodná prasacia chrípka je chrípkové a teda vírusové ochorenie respiračného typu u prasiat, spôsobené vírusom A. U zvierat nie je taká vysoká úmrtnosť jako u ľudí. Po prvý krát víru s u prasiat izolovali v roku 1930 hoci prípady, známe o ochoreniach boli už skôr.

Je nebezpečná pre nás?
Doteraz boli známe len menšie nákazy, a ojedinelé prípady, keď sa člověk mohol týmto vírusom nakaziť. Problém však nastal práve po mutácií, ktorá dokázala z vírusu spraviť oveľa silnejší vírus a tá už má na ľudí nepriaznivý vplyv a taktiež při neliečení a při neskorom zistení, spôsobuje smrť. Ku koncu apríla 2008 a počas svetového „rozkričania“ tohoto problému si ochorenie vyžiadalo 150 mŕtvych.

Aké sú symptómy?

Symptómy sa podobajú na celkom bežné chrípky. Sprievodnými príznakmi mimo horúčku a kašeľ môže byť malátnosť, nechutenstvo, vyprázdňovanie, závrate, zvracanie, rôzne druhy bolestí tráviaceho a dýchacieho ústrojenstva.

Ako sa vírus šíri?

Vírus sa prenáša zo zvieraťa na zviera, z človeka na človeka a medzi sebou. Samozrejme ide o kýchnutie, kašlanie na verejnosti. V miestach väčšieho výskytu ľudí. Všade tam, kde sa stretáva viacero ľudí. Výskyt podobných ochorení je zväčša najsilnejší v zimnom období, keď sa vírusy držia v teplejších miestach, práve tam kde aj ľudia. Po zjedení bravčového mäsa je však nemožné sa nakaziť.

Ako nedostať chrípku?

Nezdržiavať sa na miestach väčšieho výskytu ľudí, dodržiavať hygienu, umývať si ruky, venovať sa i celotelovej hygiene. Odporúčajú sa rúšky na tvár, aby sa predyšlo styku s kvapôčkami vírusu, ak na vás niekto kýchne v MHD. Hoci si mnohí poviete, že takých nespratníkov by mali strieľať, bohužiaľ, je ich naozaj mnoho.

Existuje liek proti ochoreniu?

Zatiaľ nie. Pracuje s ana jeho vývoji. Liečivá, ktorá zmierňujú následky a pomáhajú bojovať však existujú. Stopercentné liečivo, ktoré však môže človeka zachrániť v každom prípade zatiaľ nejestvuje, no už čoskoro sa dočkáme. Ide o nový zmutovaný vírus a práve preto je potrebné sa dopracovať aj k novej protilátke.

 
 

 

     

© 2009 N-games- všetky práva vyhradené.  Použité obrázky (used pictures):  SITA, sciencedaily.com