hlavná strana

 

: : PONUKA STRÁNOK : :

 
 

Hlavná stránka
Trochu odborne
Slovník
Otázky a odpovede
Články
  

 

 
  Prasacia Chrípka - trochu odborne  
 
  Vírus chrípky typu A podtyp H1N1 je známy tiež ako A (H1N1) alebo jednoducho H1N1. Niektoré kmene H1N1 sú endemické ľudí, čo znamená, že sú pre nich nie prirodzené, vrátane kmeňa zodpovedného za chrípkovú pandémiu v roku 1918 a mnoho kmeňov chrípky, ktoré spôsobujú na celom svete každý rok veľké škody na životoch ľudí. Ostatné kmene H1N1 sú endemické u ošípaných a hydiny.

V 1918 zabila pandémia chrípky 50-100 miliónov ľudí na celom svete 1918 - a hrozba trvala ešte jeden celý rok potom. Slabé patogénne kmene H1N1 stále existujú vo voľnej prírode a vlastne spôsobujú i dnes rôzne chrípky. V apríli 2009 sa stalo ohniskom aj vďaka vtákov novej nákazy Mexiko. V úvode bolo zistených 192 prípadov chrípky, ktorá neskôr získala hovorové označenie prasacia chrípka. 29 bolo mŕtvych. Počet mŕtvych však po pár dňoch stúpol až na 150, nakazených na 2500. Ochorenie sa snaží postihnuté mexiko udržať na uzde čo najprísnejšími opatreniami. Z prvu sa ochorenie rozšírilo do USA, ale len pár dní stačilo aby s aleteckou dopravou a turistami opúšťajúcimi Mexiko, dopravil vírus aj do Nemecka, Nového Zélandu, Francúzska a neisté prípady hlásia aj susedné Čechy.

Dňa 27. apríla 2009, Svetová zdravotnícka organizácia zvyšuje stupeň ohrozenia z úrovne 3 až úroveň 4 (maximum je 6) v celosvetovom význame, keďže boli potvrdené riziká prenosu do celého sveta..

H1N1 pomenovanie vírusu sa skladá z pomenovania dvoch proteínov "H" hemagglutinin bielkovina a "N" je neuraminidase proteín.


Španielska chrípka 1918

Podobný prípad ascenár, ktorý sa môže podobať na našu budúcnosť je historická udalosť smutného záznamu v dejepise: španielska chrípka, známa aj ako La remcání Española, alebo La Pesadilla, bola nezvyčajne ťažkým a smrtiacim kmeňom z vtáčej chrípky, - vírusové infekčné ochorenia, ktoré zabilo asi 50 miliónov až 100 miliónov ľudí na celom svete za viac ako jeden rok a prebiehala v roku 1918 a 1919. Táto udalosť a ochorenie je považované za jeden z najviac smrtiacich pandemických vrahov v histórii ľudstva. Chrípka bola spôsobená vírusom H1N1 podobným vtáčej chrípke H5N1.

Ruská chrípka

Aj v Rusku prebehla podobná tragédia, aj keď v menšom meradle. Prebiehala v rokoch 1977-1978 a spôsobená bola A/USSR/90/77 kmeňom chrípky (H1N1). Infikoval väčšinou deti a mladých dospelých do 23 rokov, pretože podobný kmeň prevládal aj v rokoch 1947-57, a tak si mnohí ľudia vybudovali svoju vrodenú imunitu voči nemu. Chrípka však nedosrástla do pandemických rozmerov.
 

 

 

     

© 2009 N-games- všetky práva vyhradené.  Použité obrázky (used pictures):  SITA, sciencedaily.com